Minnesord Ulla & Kenth Javestad

Ulla och Kenth Javestad.
Ulla var tidigare föreningens webmaster
och Kenth var tidigare föreningens ordförande och hamnkapten.

Styrelsen har den ledsamma uppgiften att meddela att Ulla Javestad gått bort. Ulla var, som många av er vet, föreningens webbmaster under det senaste decenniet och lade ned mycket tid, arbete och möda på att se till att vi hade en fin uppdaterad webbplats – ett arbete som inspirerat och inarbetats i den nuvarande webbplatsen också. Förutom detta arbete, var Ulla också återkommande värdinna för den styrelsemiddag som föreningen anordnat regelbundet för avgående styrelsemedlemmar. Hennes vänlighet, fantastiska matlagning och stora hjärta kommer att saknas oss. Tillsammans gjorde Kenth och Ulla Javestad Vårholma till en vänligare, roligare och mer välordnad ö. Vi kommer att sakna dem mycket, och våra tankar går – i samband med Ullas begravning – till familjen.

/Nicklas Berild Lundblad, avgående ordförande

Lämna ett svar